Člověk, který někdy navštívil jižní Kalifornii jistě s i nemohl nevšimnout různorodosti zdejší architektury. Města na jihu tohoto státu, která se vyznačují především urbanistickým prostředím, přitahují skupiny obyvatel z různých prostředí.
Města jsou vytvořena v tzv. Googie stylu a poprvé se objevily v kalifornské architektuře po druhé světové válce, kdy se automobilová doprava stala dominantním druhem přepravy. Googie vlastně představuje začlenění aut do architektonických stylů. Díky čemuž mohl zákazník prakticky vjet svým autem přímo až do kavárny, čerpací stanice či potravinářské franšízy.
Odlišné kultury a různé kombinace stylů obytných domů jsou pro Kalifornii příznačné. Kalifornská krajina se často mění a taktéž se mění i její rozmanitost. V celém státě naleznete prvky jak komerčního designu, který je zastoupen nejvíce na severu země až po rezidenční architekturu na jihu. Níže si popíšeme rozdíl mezi tzv. adobe domy a domy ve španělském stylu. Nejzajímavější zástupci těchto stylů se nacházejí v oblastech SoCal: Orange County, Los Angeles, Riverside-San Bernardina a San Diego.
Domy odrážejí jak vývoj regionu, který přesahuje stovky let, tak i bohatství a multikulturnost zdejšího obyvatelstva. Nepopiratelný je i vliv slavné éry Hollywoodu, která se otiskla do ne jednoho městského zákoutí.
Adobe domy
Tento typ naleznete po celé kalifornii. Často je vyroben z organických materiálů, jako jsou cihly, nebo bláto. Tyto stavby jsou podobné tisíc let starým budovám, která stavěli původní obyvatelé Ameriky.
Ranč
Kalifornský ranč je pojem, který znají architekti po celém světě. Vyznačují se jednopodlažním řešením, jsou vzdušné a jsou minimálně vybaveny. Mají jednoduchý vesnický styl, který se stal populární během válečného období, postupem času ovšem začal ztrácet na popularitě.
Bungalov
Tento typ domů pochází původně z Indie, ale velmi se rozšířil v USA od roku 1880. Dodnes se jedná o nejrozšířenější typ bydlení v Americe, který se vyznačuje jednopodlažní zástavbou s trojúhelníkovou střechou, vikýřovými okny a přední verandou.