Jak správně klíčit
Lidé, kteří s klíčením teprve začínají a nemají žádné zkušenosti, by neměli v návalu nadšení sáhnout po prvních semenech, co se jim dostanou pod ruku. Obtížnější může být pro začátečníka pšenice nebo drobná semínka řeřichy, která vyžadují pravidelné rosení, vlhčení, nebo častější proplachování. Některá semínka ráda vytváří na povrchu rosolovitou hmotu, kde se množí plísně. Pozor si také dávejte na semena prodávaná na sadbu, ta jsou obvykle ošetřována chemickým postřikem proti škůdcům, který může způsobit vážné zdravotní problémy.
Pro začínající pěstitele jsou nejvhodnější fazolky mungo, adzuki, hnědá čočka, hrách a cizrna. Jsou to vesměs větší kusy luštěnin, které nejsou tak náchylné na plesnivění. Velká semena (mungo, hrách a cizrna) se dotýkají povrchu klíčící nádoby na menší ploše, což snižuje pravděpodobnost vzniku plísní, hnědá čočka zas při pravidelném proplachování vyklíčí nejrychleji. Proplachování bychom měli provádět u všech semen pravidelně, alespoň dvakrát za den, a platí zde nepsané pravidlo – čím více čistoty, tím méně plísní a hniloby.
Kam s hotovými klíčky
Možností, jak klíčky využít ve zdravé výživě, je mnoho. Tím nejjednodušším, ale také nejzdravějším, je přímá konzumace. Neměli bychom jich však sníst příliš mnoho, je to superpotravina živinami doslova nabitá, a organismus je musí dokázat zvládnout patřičně zpracovat. Můžeme je jíst každý den, ale maximálně dvě až tři polévkové lžíce.
Chuťově výrazné jsou právě drobné zelené fazolky, klíčení mungo může přispět i k obohacení pomazánek na chléb, sýrových talířů, zeleninových salátů a dresinků, hodí se jako příloha k hlavnímu masitému i bezmasému pokrmu. Těmi největšími benefity jsou vitamín C a minerální prvky, které přispívají k zásadotvorné reakci v organismu a k podpoře imunitního systému přirozeným způsobem. Hrst drobných rostlinných klíčků poslouží organismu mnohem více, než multivitamínové tablety.