Mobil

Mohou být hry na mobilu nebezpečné?

Moderní chytrý mobilní telefon lze dnes použít k mnoha účelům, nejen k volání či psaní SMS. A ačkoliv u mnohých lidí převládá prohlížení sociálních sítí či aktivita na nich nebo poslouchání hudby, zvláště u dětí jde především o hraní nejrůznějších her. Je pravdou, že jejich nabídka je skutečně velká, a mnoho z nich je zadarmo. Stačí je jen stáhnout. Navíc mnohé z nich jsou poměrně kvalitní. Znamená to tedy, že bychom našeho potomka měli nechat volně hrát?

 

na mobilu často posloucháme hudbu

 

Ne tak docela. Je totiž pravdou, že jsou zde určitá rizika, která nelze přehlédnout. Jedním z nich je samozřejmě to, že může hrát například během chůze a nevěnovat tak pozornost svému okolí. To může snadno vést k tomu, že jej například přejede auto. Je proto nutné mu vysvětlit, že by mělo hrát jen tehdy, pokud má skutečně čas. A v případě, že hra vyžaduje, aby byl venku, jako třeba Pokémon Go, dával pozor na to, kde se nachází. Dalším problémem je to, že v mnohých hrách je spousta reklam. Ty nejenže jsou pro děti mnohdy zcela nevhodné, ale také jej v podstatě přesvědčují, aby si koupil další hru. A to rozhodně není dobře.

 

hraní her na mobilu

 

Nebezpečím jsou také takzvané mikrotransakce, kdy hra sama je zdarma, avšak pokud chcete nějaké lepší vybavení nebo postavu, musíte si ji koupit skutečnými penězi. A těchto nabídek je stále víc. Málokdy se jedná o velkou částku, takže dítě, které z toho nemá rozum, kupuje a kupuje a pak se nestačí divit.

 

V neposlední řadě je zde také fakt, že v mnoha hrách najdeme to, co se obvykle nazývá „fanservice“, tedy spoře oděné především ženské (můžeme však najít i mužské) postavy, případně situace se silným sexuálním podtextem. O tom, že tyto nejsou pro děti vhodné, asi není třeba diskutovat. Proto je dobré se vždy zajímat o to, co vlastně naše dítě hraje. Můžeme tak předejít mnoha nepříjemným situacím, ke kterým by v budoucnu mohlo docházet, a zajistíme ji jeho bezpečnost. A ta by měla být prvořadá.