Je faktem, že cena nemovitostí je poměrně vysoká. Na vině je mnoho faktorů, avšak těmi hlavními, které zvedají ceny, jsou fakt, že náklady na stavbu domu nejsou nejmenší a zároveň se jedná o omezenou a přitom velmi žádanou komoditu. Tato kombinace tlačí ceny do skutečně vysokých výšek.
Není tedy divu, že si vlastní bydlení může jen tak dovolit pouze malé procento lidí. Většina musí i na malý byt šetřit i více než deset let. Jistě, pokud má člověk předvídavé rodiče, kteří mu již v útlém věku založili stavební spoření, či mu alespoň pro tento účel ukládali peníze stranou, pak má tento problém vyřešen.
Avšak zdaleka ne všichni rodiče chtějí či mohou takto šetřit. Proto je pro většinu lidí jedinou možností, jak získat vlastní bydlení ještě před důchodem, hypotéka. Těch existuje mnoho druhů, a laik může mít často problém se v nich vyznat. Jak tedy vybrat tu pravou?
V první řadě je třeba udělat to, co většina lidí opomíjí: důkladně pročíst veškeré podmínky Hypotéky bez registru smlouvy. Není dobré dívat se jen na výši úroků. Dívejte se především na poplatky, které budou účtovány, na roční procentní sazbu nákladů RSPN, i na sankce, které vám hrozí v případě nedodržení podmínek.
To se může zdát zbytečné, zvlášť když jste přesvědčeni, že splácení zvládnete bez problémů. Mějte však na paměti, že to je závazek na skutečně dlouhou dobu. Nikdy nemůžete vědět, zda se nedostanete do finanční tísně, například proto, že přijdete o zaměstnání, případně zda dlouhodobě neonemocníte.
Zde totiž mnoho lidí dělá chybu v tom, že předpokládají, že se jejich současná situace po celou dobu splácení nezmění. A to rozhodně není dobrý předpoklad. Proto raději buďte připraveni, ať naprosto přesně víte, do čeho jdete. Pak už by totiž bylo pozdě na litování.
Samozřejmě nejlepší je nejen hypotéku, ale ani žádnou jinou půjčku, nebrat. Ale je jasné, že jsou situace, kdy to zkrátka jinak nejde. Je tedy dobré být připraven, neboť nikdy nevíte, co vás může potkat.