Nakupování si obvykle každý z nás umí řádně užít. Je jedno, zda se jedná o ženy nebo muže, spíše záleží na tom, co nakupujeme. Tak, jako ženy se většinou zabaví nakupováním oblečení, drogerie nebo třeba dekorací do domácnosti, muži mají zase to své – například elektroniku, nářadí nebo možná dobré jídlo.
Co když nám ale nakupování zkomplikuje naše nerozhodnost?
Určitě to znáte. Stojíte u regálu, vybíráte, prohlížíte si. Přecházíte zprava doleva, čtete si všechny popisky, pak se zase vrátíte k tomu, co jste si prohlíželi jako první a tohle kolečko jdete zase od začátku. Hlavou Vám prolétají myšlenky, tohle se mi líbí, ale nemá to tohle nebo támhleto. Naproti tomu, ta druhá věc Vaše požadavky splňuje, ale zase se Vám tolik nelíbí. Prostě vždy najdete něco, co Vám na tom nehraje tak, jak byste si představovali. A vzniká problém. Pak u regálu vydržíte stát klidně hodinu a připadáte si, že jste stále na stejném místě. S dostatkem všech informací, ale s ještě větším chaosem, co tedy vlastně chcete. Někdy odejdete s tím, že si něco koupíte a čekáte, zda to byla správná volba. Ale jindy to dopadá tak, že odcházíte s prázdnou, protože jste si zkrátka neuměli vybrat.
Co udělat pro to, abyste poznali to pravé a Vaše volba byla správná?
Základem je samozřejmě vědět, co od dané věci očekáváte, co má plnit, jak to má plnit a jak ji chcete používat. Určit si její parametry, které jsou pro Vás potřebné. Druhým krokem je udělat si přehled o produktech, které se pro Vás nabízejí. Získat dostatek informací o tom, co který umí a má. Třetím krokem je uvědomit si priority. Asi nikdy nenajdeme takový produkt, který by plně odpovídal naší představě, a tak je třeba vybírat podle priorit a selektovat, co je pro nás důležitější – zda konkrétní funkce, nebo vzhled nebo praktičnost a naopak si uvědomit, co jsme ochotni oželet a obejít se bez toho.
Když si svůj nákup takto zhodnotíme, pak zvládneme nakoupit bez rozhodovacích těžkostí a ušetříme cenný čas.